“Türkiye, Bilime Takılmayın” Kurumu!

Zaman zaman duyarız; bu ülkede yeterince değerlendirilememiş ama başka memleketlerde baş tacı edilmiş insanlarımızın öykülerini.

Bu kez örnek Antalya’dan geldi. Özel bir lisenin 4 öğrencisi, geliştirdikleri 2 ayrı proje ile ABD’deki uluslararası bir olimpiyattan 1.lik ve 3.lük çıkardılar ancak öğrendik ki; projeleri için TÜBİTAK’tan destek alamamışlar.

Bu çocuklar nasıl ya da ne için bir destek istemiş olabilirler? Yol parası için mi? Malzeme desteği mi? Projelerini daha da geliştirmek için parasal destek mi?

Türkiye’nin en büyük bilimsel araştırma kurumu olduğunu bildiğimiz ve verdiği büyük desteklerle gündeme gelen bir kurumun gerekçe göstermeksizin geri çevirmesi, bu ülkenin şahdamarını bilenlere çok şaşırtıcı gelmiyor.

Bu haberin yayımlandığı günlerde ABD Başkanı Obama ise; “entrepreneurship is a fundamental American value“, Türkçesi ile “girişimcilik esaslı bir ABD değeridir” diye demeç veriyordu.

Oralarda 20’li yaşlarda gençler milyar dolarlık girişimlere imza atarken, bizim gençlerimizin umut taciri TV yarışmalarında kuyruğa girmelerine şaşırmıyoruz değil mi?

Ahmet Çevikaslan

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir